W obecnych czasach panuje przekonanie, że marihuana jest bardzo nową substancją, o której nasi przodkowie nie mieli zielonego pojęcia.
Takie przekonanie jest błędne! A naprawdę, konopie indyjskie towarzyszą nam od tysięcy lat.
Przez zdecydowaną większość tego czasu, były one uznawane za rośliny o bardzo wielu istotnych właściwościach i zastosowaniach, w związku z czym absolutnie nie było żadnej mowy o ich delegalizacji.
Historia rośliny, jej zastosowania w przeszłości i dziś, czasy, gdy marihuana stała się nielegalna — dowiedz się z tego artykułu!
Historia marihuany
Marihuana, a konkretnie susz pochodzący z konopi indyjskiej, jest substancją pochodzenia roślinnego posiadającą niezwykle długą historię użytkowania.
Konopie indyjskie to roślina pochodzącą z obecnych terenów Azji Centralnej (Chiny, Mongolia). Na jej walorach poznali się już ok. 5000 lat p.n.e. Chińczycy, którzy wykorzystywali konopie do produkcji m.in. ubrań, papieru, oraz w celach gastronomicznych.
Ponadto, w Starożytnych Chinach zaczęto stosować marihuanę w celach medycznych — do zwalczania długotrwałych, nieustępujących bólów.
Około 1500-1000 roku p.n.e. konopie trafiły do Indii, gdzie Hindusi używali ich co produkcji m.in. tekstyliów oraz lekarstw.
Oprócz tego, z właściwości konopi Indyjskich zaczęli korzystać także Scytowie — Indoeuropejskie plemię koczownicze, dzięki któremu marihuana znalazła się w Europie.
W międzyczasie konopie trafiły także do Afryki, skąd w XIX wieku przywędrowały do Ameryki Środkowej i Południowej.
Ostatnim przystankiem w ekspansji będą Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie marihuana trafi odpowiednio dopiero w XX wieku.
Historia kryminalizacji marihuany
Tak naprawdę pierwsze próby ograniczania legalności marihuany miały miejsce dopiero na początku XX wieku, czyli niewiele ponad sto lat temu. Cała sytuacja zaczęła się wraz z przybyciem imigrantów z Meksyku do USA, co miało miejsce ok. 1910 roku. Przybysze z południa przewieźli ze sobą konopie indyjskie, o których amerykanie dotychczas nie wiedzieli praktycznie nic.
Dla meksykanów, którzy przybyli do USA, marihuana była nieodłączną częścią kultury i była przez nich często używana w celach rekreacyjnych. Początek XX wieku był okresem, kiedy to biali amerykanie posiadający całkowitą władzę w kraju byli bardzo antagonistycznie nastawieni wobec imigrantów meksykańskich i obwiniali ich o wszystkie nieszczęścia, a marihuanę podawali jako przyczynę ich wybryków.
Po latach oczerniania marihuany i robienia jej złej kampanii w mediach stany amerykańskie decydowały się jeden po drugim na delegalizację tej używki. Najpierw taką decyzję podjęło Utah (1915), potem ten sam krok podjęły inne stany i pod koniec lat 20. marihuana była nielegalna już w większości stanów.
W 1937 wprowadzony został tzw. “Marijuana Tax Act”, który doprowadził do delegalizacji marihuany na terenie całego kraju.
W międzyczasie, USA zaczęło lobbować w środowisku międzynarodowym już na początku lat 10., aby wpisać marihuanę jako szkodliwą substancję do Międzynarodowej Konwencji Opiumowej w 1912 roku.
Początkowo bezskutecznie, ale prawo to objęło też marihuanę w ramach poprawki z 1925 roku, co można uznać za światowy początek restrykcji związanych z legalnością marihuany.
Kiedy marihuana stała się nielegalna w Polsce?
Historia nielegalnej marihuany w Polsce ma ok. 100 lat, czyli tak naprawdę pokrywa się z trendami światowymi. Do lat 20. XX wieku konopie oraz biznes i uprawy z nimi związane były całkowicie legalne na terenie całego kraju.
Dopiero w 1925 roku Polska była jednym z sygnatariuszy poprawki do Międzynarodowej Konwencji Opiumowej. Konwencja ta wymusiła na krajach, które ją podpisały, ograniczenia dotyczące produkcji oraz handlu marihuaną i produktami pochodnymi.
W polskim prawodawstwie o marihuanie wspomniano po raz pierwszy w roku 1930, kiedy to została ona określona jako substancja mająca szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
Ten status prawny pozostał praktycznie bez zmian przez całą epokę PRL aż do roku 1997. Do tego czasu marihuana była uznana za środek nielegalny, niemniej jednak jej posiadanie i użycie nie było karalne. Dopiero Ustawa z 1997 o przeciwdziałaniu narkomanii doprowadziła do całkowitej delegalizacji marihuany, w tym jej posiadania oraz użytku. Nowa Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku podtrzymała ten stan.
Zobacz sytuację z kryminalizacją marihuany w Polsce
Dlaczego marihuana jest nielegalna?
Powodów, dla których obecnie marihuana wciąż jest nielegalna, jest całe mnóstwo. Większość z tych powodów nie jest charakterystyczna wyłącznie dla Polski, ale również dla innych krajów na świecie, gdzie marihuana wciąż jest nielegalna.
1. Negatywne błędne stereotypy dotyczące szkodliwości marihuany, które wpajane były ludziom przez dziesiątki lat w ramach antymarihuanowej propagandy. Należą do nich m.in.:
- Marihuana to środek, po którym zawsze ma się ochotę sięgnąć po coś mocniejszego (np. heroina),
- Wszyscy palacze marihuany są leniwi,
- Marihuana przyczynia się do wzrostu agresji oraz przestępczości.
Jako wskazuje statystyka i opinie ekspertów, każdy z powyższych stereotypów nie jest prawdziwy.
2. Lobby biznesowe — dla szeregu dużych koncernów tytoniowych, farmaceutycznych oraz alkoholowych legalizacja marihuany wiązałaby się z dużymi stratami finansowymi.
W przypadku biznesu alkoholowego badania pokazują, że w krajach, gdzie zalegalizowano marihuanę, spadła jednocześnie konsumpcja alkoholu jako środka bardziej szkodliwego.
\W przypadku koncernów farmaceutycznych legalizacja marihuany wiązałaby się z dużymi stratami ze względu na fakt, iż wiele produktów z konopi stanowią konkurencję lekarstwom produkowanym przez te firmy.
Aby zapobiec liberalizacji statusu prawnego marihuany, bogate koncerny przekupują polityków, w efekcie czego blokowane są wszystkie zmiany dotyczące prawa narkotykowego.
3. Konserwatywne społeczeństwo — jest to dość niewygodny argument, niemający absolutnie na celu obrażenie nikogo, niemniej jednak dużą część społeczeństwa, przede wszystkim tą wychowywaną w głębokim PRL-u, charakteryzuje kilka rzeczy, które uniemożliwiają zdobycie całkowitego poparcia społecznego dla legalizacji marihuany, w tym:
- Strach przed czymś nieznanym — w tym celu przedstawiamy wiele informacji o właściwościach konopi i zaletach legalizacji marihuany
- Niechęć otwarcia się na nowe rzeczy — nie musisz, ale inni potrzebują dostępu do zdrowszego środku terapii albo zdrowszej używki
Jeśli chodzi natomiast o podejście polityków, to niestety głównym problemem jest to, że zwolennicy legalizacji marihuany w parlamencie mają zbyt małą siłę przebicia, natomiast politycy konserwatywni nie chcą utracić dużej części wyborców przez zbyt niekonwencjonalną propozycję.
W Polskim parlamencie, jedyne środowiska w sejmie, które starają się zaangażować w sprawę legalizacji marihuany to środowiska lewicowe oraz wolnościowe (niektórzy posłowie Konfederacji), którzy zasiadają w zespole ds. legalizacji marihuany.
Miejmy nadzieję, że w krótkim czasie produkty z tak zwykłej rośliny, jak konopie staną się całkowicie legalne.
Przedstawione produkty w naszym sklepie już są legalne w Polsce!