Dziewczyna pali marihuanę legalną w jej kraju

Konopie indyjskie od wielu lat są przedmiotem sporu polityczno-obyczajowego w wielu krajach.

W dość sporej części z nich odchodzi się od polityki kryminalizowania posiadania narkotyków, a marihuana staje się nawet legalna i można ją kupić w sklepie.

Jak więc przedstawia się sprawa legalności marihuany w Polsce i na świecie?

Co to znaczy dekryminalizacja, a co legalizacja?

Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!

Legalizacja a dekryminalizacja marihuany

W wielu krajach na świecie marihuana jest bezwzględnie zakazana: nie można jej uprawiać, sprzedawać, posiadać ani spożywać. Na przykład w Tajlandii.

Rządy wielu krajów zastanawiają się jednak nad skutecznością takiego rozwiązania, dlatego wiele państw wprowadza rozwiązanie, zwane dekryminalizacją.

Co to takiego?

Mapa krajów światu, gdzie konopie lub marihuana jest legalna, dekryminalizowana albo dozwolona do użytku w celach medycznych
Kraje, gdzie marihuana jest legalna lub zdekryminalizowana. Niebieski — legalizacja, żółty — dekryminalizacja. Źródło: Wikipedia, autor Jamesy0627144, CC BY-SA 4.0

Dekryminalizacja: to nic innego jak sprawienie, by dana rzecz, zachowanie czy forma obyczajów z nielegalnej stała się akceptowalna, ale nie do końca legalna. W przypadku marihuany oznaczać to może wiele rzeczy: zacząć należy od używania. Bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych nie jest (zazwyczaj) karane.

Kolejna kwestia: posiadanie. Dekryminalizacja zaczyna się wtedy, kiedy można posiadać określoną ilość danej substancji i spożywać ją, a w przypadku marihuany także uprawiać na własny użytek. Dekryminalizacja nie oznacza oczywiście, że substancje można sprzedawać, można je jedynie nabywać, posiadać i konsumować. Wszystkie kwestie związane z ilością reguluje prawo.

Legalizacja zaczyna się wtedy, kiedy możliwe jest posiadanie, konsumpcja, kupowanie i sprzedawanie (najważniejszy punkt) danego środka psychoaktywnego. Gdy mamy legalizację, mamy sprzedaż w pełni legalną, obwarowaną podatkami i regulacjami, ale nie zakazaną prawnie.

Kraje, gdzie marihuana jest legalna lub dekryminalizowana

Teraz należy powiedzieć nieco o sytuacji krajów, które zdecydowały się na legalizację lub dekryminalizację marihuany i w jaki sposób wpłynęło to na całe społeczeństwo (czyli kwestie związane z uzależnieniami, przestępczością czy dostępem do tak zwanych twardych narkotyków).

Portugalia

Porto panoramiczny widok miasta w Portugalii

W 2001 roku ówczesny rząd Portugalii postanowił walczyć z plagą narkomanii i przestępczości w sposób zupełnie rewolucyjny. Parlament przegłosował ustawę, która sprawiała, że nie było już kar za posiadanie narkotyków na własny użytek (w tym oczywiście marihuany).

Nowoczesne ustawodawstwo umożliwiło użytkownikom substancji psychoaktywnych na głęboki oddech. Dekryminalizacja zmieniła ten kraj na lepsze. Przestępczość narkotykowa gwałtownie spadła, tak samo, jak liczba uzależnionych od twardych narkotyków. Wciąż niedozwolona jest sprzedaż narkotyków, ale posiadanie i używane owszem.

Portugalia postawiła na dekryminalizację i edukację. Szacuje się, że będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, który w pełni zalegalizuje nie tylko posiadanie, ale też sprzedaż konopi z CBD i THC.

Holandia

Rynek na placu w Amsterdamie, legalizacja konopi w Holandii

W Holandii marihuana nie jest legalna, ale została zdekryminalizowana już w 1976, kiedy to marihuana znalazła się w grupie substancji psychoaktywnych, które ówczesny rząd uznał za niskoszkodliwe (akceptowalne ryzyko). W latach 90. inne kraje zaczęły naciskać na Holandię, by zmieniła swoje ustawodawstwo, więc posiadanie od 5 gramów marihuany wzwyż zostało traktowane jako wykroczenie.

Do dziś marihuana jest w Holandii nielegalna, ale faktycznie jest tolerowana przez całe niemal społeczeństwo. Według prawa, nie można palić publicznie, chociaż faktycznie policja raczej nie zwróci uwagi na zajaraną osobę, lecz aresztuje agresywnego pijaka.

Sprzedaż marihuany konsumentom jest dozwolona w silnie regulowanych coffee shopach, gdyż zaopatrzenie tych coffee shopów w produkty konopne jest nielegalne i odbywa się w szarej strefie.

Kanada

Góry i przyroda Kanady, legalizacja marihuany na świecie

Kanada stała się pierwszym krajem, który w pełni zalegalizował marihuanę. W 2018 roku marihuana stała się w pełni legalna na terytorium całego kraju.

Pełna legalizacja oznaczała powstanie sklepów z marihuaną, jednak koszt i jakość oferowanego produktu jest negatywnie komentowana przez użytkowników, dlatego około pięćdziesięciu procent konsumentów konopi wciąż kupuje je z nielegalnych źródeł.

USA

Stany USA gdzie marihuana jest legalna do użytku własnego, medycznego, dekryminalizowana lub zabroniona, mapa kraju
Źródło: Business Insider

W Stanach Zjednoczonych sprawa ma się o tyle inaczej, że każdy stan ma odrębne regulacje prawne. W wielu stanach (na przykład w Kalifornii czy Maine) marihuana jest w pełni legalna, natomiast w innych jedynie zdekryminalizowana bądź nielegalna, ale posiadanie jedynie dużych ilości marihuany jest karane, zazwyczaj grzywną.

Tylko w 2021 roku 33 z 50 stanów USA wprowadzają lub podpisują umowy dotyczące pewnego stopnia legalizowania marihuany.

Czechy

Most w Pradze, Czechy, widok na miasto, legalizacja konopi

Depenalizacja (inaczej: dekryminalizacja) marihuany u naszych południowych sąsiadów wygląda następująco: posiadanie do 15 gramów marihuany i uprawianie 5 krzaków na własny użytek nie jest karane. Przekroczenie tej ilości grozi jednak mandatem.

Medyczna marihuana jest legalna od 2013 roku, natomiast rekreacyjna legalna nie jest, ale władze tolerują jej używanie, a w przyszłości być może zostanie wprowadzona ustawa w pełni legalizująca marihuanę.

W Czechach istnieją bary, w których są sprzedawane konopie bogate w THC i nietrudno je znaleźć, jednak nie są one legalne, chociaż władze czeskie nie zwalczają ich w żaden sposób.

Hiszpania

Plac w Barcelonie, Hiszpania, kluby konopne legalizacja

Podobnie ma się sprawa w Hiszpanii. Marihuana nie jest legalna, ale została zdepenalizowana, a co za tym idzie: możliwa do używania, kupowania, a nawet (chociaż nie jest to zgodne z literą prawa) do kupowania w specjalnych klubach, na przykład w Katalonii, gdzie sprzedaż marihuany prowadzona jest niejako w ukryciu.

Chociaż tak jak w Czechach władze wiedzą o takich klubach, jednak ich nie zamykają. Członkostwo kosztuje ok. 20 euro rocznie. Przyzwolenie na palenie w Hiszpanii jest duże. Według niektórych statystyk, Hiszpania jest krajem o najwyższym odsetku palących marihuanę osób dorosłych w Europie.

Oprócz tego, marihuana do celów rekreacyjnych jest legalna w RPA, Gruzji, Urugwaju, Barbadosie, oraz w stolicy Australii (Canberra).

Z określonymi ograniczeniami w większości krajów, marihuana jest legalna do celów medycznych w następujących krajach: Argentyna, Australia, Bermudy, Brazylia, Chile, Kolumbia, Chorwacja, Cypr, Dania, Ekwador, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Irlandia, Izrael, Włochy, Jamajka, Liwan, Litwa, Luksemburg, Malawi, Malta, Meksyk, Nowa Zelandia, Północna Macedonia, Norwegia, Peru, Polska, Ruanda, Saint Vincent i Grenadyny, San Marino, Sri Lanka, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Wielka Brytania, Vanuatu, Zambia, Zimbabwe.

Marihuana jest zadekryminalizowana (czyli można bez obaw ją spożywać) w następujących krajach: Ameryka — Belize, Kostaryka, Jamajka, Argentyna, Kolumbia, Ekwador, Peru; Azja — Kambodża, Laos; Europa — Belgia, Włochy, Szwajcaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Rosja, Ukraina; Australia.

Wady i zalety legalizacji marihuany

Kwiaty marihuany z THC, legalizacja konopi na świecie

Dekryminalizacja i legalizacja niesie ze sobą szereg pozytywnych zmian. Oto tylko niektóre z nich:

  • mniejsza liczba skazanych za drobne przestępstwa narkotykowe;
  • większa świadomość społeczna o marihuanie i jej także zdrowotnych właściwościach;
  • zmniejszenie się przestępczości narkotykowej;
  • zmniejszone zainteresowanie używaniem twardych narkotyków ze względu na dostępność marihuany;
  • wpływy do budżetu państwa pochodzące z podatków nałożonych na wytwórców, dostawców i sprzedawców marihuany.

Do jedynej wady wprowadzenia legalizacji bądź dekryminalizacji może należeć jedynie niewłaściwie przeprowadzony proces legalizowania bądź dekryminalizowania marihuany i opór środowiska konserwatywnego.

Legalność produktów z konopi w Polsce

Marihuana jest w Polsce nielegalna. Nielegalne jest jej posiadanie, sprzedawanie i kupowanie, ale sama konsumpcja lub bycie pod wpływem marihuany nie jest nielegalne. Od 1 listopada 2017 roku w Polsce jest za to legalna marihuana medyczna, którą lekarze przepisują na przykład na chorobę Parkinsona czy problemy ze snem lub bólem nowotworowym, a także na przewlekły stres.

Dostępność jest bardzo słaba również ze względu na to, że produkcja marihuany jest nielegalna, wiec preparaty lecznicze sprowadza się z zagranicy. Rocznie sprzedaje się około 70-80 kg preparatu, wielu lekarzy nie ma pojęcia jak wypisać receptę, a apteki nie mają wielu preparatów. Tak przedstawia się stan legalności marihuany w Polsce dziś.

Większość pozytywnych skutków posiadają konopie CBD, sprzedawane w Polsce legalnie w postaci olejków, suszy, kapsułek i innych. Sprawdź ofertę w naszym sklepie!